Siirry sisältöön

Takaisin

Lahden Taloilla on kolmisenkymmentä asukasta, jotka ovat viihtyneet meillä jo 50 vuoden ajan

Lahden Taloilla on kolmisenkymmentä asukasta, jotka ovat asuneet meillä 50 vuotta – muutamat jo kauemminkin. Isännöitsijämme käyvät vuoden aikana heidän luonaan kiittääkseen pitkäaikaisesta asukassuhteesta.

Kävimme isännöitsijä Annikan ja hallituksen puheenjohtaja Pasin kanssa ensimmäisillä onnitteluvierailuilla Eteläinen Liipolankatu 1:ssä. Samalla juttelimme tovin asukkaidemme kanssa – ja saimme kuulla hienoja tarinoita!

Riitta – talon ensimmäinen asukas

Riitta kertoo olleensa Eteläinen Liipolankatu 1:n ensimmäinen asukas. Hän asettui taloksi syyskuussa 1969. Riitta muistaa vieläkin kuinka ihanaa oli päästä lasten kanssa muuttamaan aivan uuteen taloon ja kotiin. Puoliso Ivan muutti Riitan luokse hieman myöhemmin, mutta hänkin on asunut yhteisessä kodissa jo reilut 40 vuotta.

Riitta muistelee, kuinka alussa alue oli vasta rakentumassa. Katuvalojakin saatiin odottaa jonkin aikaa, mutta metsää ja kalliota riitti. Lähimaastosta käytiin keräämässä mustikat, ahomansikat ja kukat. Lapsiperheitä oli alueella runsaasti. Riitta kertoo kuljettaneensa lapsensa päivähoitoon Launeenkadulle – kesällä kävellen ja talvella pulkalla.

Riitta on asunut samassa ylimmän kerroksen kodissaan kaikki nämä vuodet – ainoastaan vuoden 1996 perusparannuksen aikana he viettivät pari kuukautta muualla. Hän kertoo viihtyneensä talossa erinomaisesti, sillä ympäristö on rauhallinen ja palvelut ovat lähellä.

Railin muistoja vuosien varrelta

Raili kertoi asuneensa viidennen kerroksen kodissaan reilut 54 vuotta. Pääsimme kurkistamaan hänen alkuperäistä vuokrasopimustaan, joka allekirjoitettiin tammikuun 7. päivänä vuonna 1971. Vuokrasuhde Koy Liipolanmetsässä alkoi saman vuoden maaliskuussa. 56-neliöisen kaksion vuokra oli tuolloin 342 markkaa.

Koko nelihenkinen perhe oli riemuissaan, kun he saivat muuttaa omakotitalon yläkerran huoneesta tilavaan kaksioon. Muuton aikaan kodissa ei vielä ollut jääkaappia eikä talossa hissiä, mutta ne tulivat onneksi myöhemmin. Naapurusto oli täynnä lapsiperheitä – pelkästään vitoskerroksessa asui viisi lasta, joten perheen pojilla riitti leikkikavereita.

Liipolan alue oli silloin melko erilainen kuin nyt – enimmäkseen metsää. Aluetta raivattiin ja kerrostaloja nousi vähitellen. Alkuvuosina Luhtikadun talotkin näkyivät selvästi – jopa niin, että Raili huomasi siskonsa kanssa parvekkeella aurinkoa ottaessaan, että heitä kiikaroitiin siltä suunnalta! Nyt välissä kohoaa upea kuusimetsä.

Aluksi alueella ei ollut lainkaan palveluita, mutta ajan myötä sinne tulivat muun muassa T-kauppa, pankkikonttori ja baari sekä koulu. Vaikka Liipola on vuosien varrella edelleen muuttunut, palvelut ovat yhä lähellä – Raili onkin viihtynyt alueella ja kodissaan mainiosti. Nykyään Ilpo-pojan kissa on myös kodin vakiintunut asukas.

Tarinat ovat upeita esimerkkejä siitä, kuinka koti säilyy rakkaana vuosikymmenten ajan. Kiitämme Riittaa, Railia ja muita pitkäaikaisia asukkaitamme siitä, että saamme jakaa nämä hienot muistot!

Historiaa

  • Eteläinen Liipolankatu 1 on neljän talon kiinteistö, joka rakennettiin vaiheittain vuosina 1969–1972.
  • Lahden asuntotuotantolautakunta toimi vuosina 1967–1978. Sen tehtävänä oli hoitaa muun muassa kaupungin omaa asuntorakennustoimintaa rakentamalla vuokrataloja. 1960-luvun jälkipuoliskolla kaavoitettiin Liipolan lähiö.
  • Lahden asuntotoimisto hoiti kaupungin omistamien vuokratalojen asioita vuosina 1979–1997.
  • Lahden Talot aloitti toimintansa vuonna 1998, kun Lahden kaupungin omistamat kiinteistöyhtiöt fuusioitiin uuteen yhtiöön. Vuonna 2007 yhtiöstä muodostettiin Lahden Talot -konserni.

Katso myös

  • Tapahtumatoimikunta järjestää mukavaa asukastoimintaa   

    Tapahtumatoimikunta järjestää mukavaa asukastoimintaa  

    Asukkaista koostuva tapahtumatoimikunta järjestää yhteistä vapaa-ajan toimintaa ja mukavia tapahtumia. Tapahtumissa on mahdollisuus viettää aikaa yhdessä, kokeilla uusia juttuja ja tutustua muihin Lahden Talojen asukkaisiin. Tänä vuonna tapahtumatoiminta on ollut aktiivista ja tapahtumat ovat keränneet runsaasti osallistujia. Vuoden aikana asukkaille on tarjottu muun muassa lippuja Lahden harrastajateatterin Niskavuori-esitykseen sekä toiminnallinen Pajulahtipäivä. Päivän aikana pääsi esimerkiksi…

    Lue lisää

  • Lahden Liipola uudistuu ja Kartanon kortteli täydentyy, kun Lahden Talot rakentaa uutta

    Lahden Liipola uudistuu ja Kartanon kortteli täydentyy, kun Lahden Talot rakentaa uutta

    Lahden Talojen rakennushankkeet Liipolassa ja Kartanon alueella muovaavat kaupunkikuvaa ja tuovat vuokra-asujille lisää kiinnostavia koteja. Liipolassa käynnistyy ensin purku- ja sitten rakennustyöt, kun taas keskustan tuntumassa Svinhufvudinkadulla viimeistellään jo vuosia rakennettua korttelikokonaisuutta. Lahden Talojen merkittävät rakennushankkeet muovaavat kaupunkikuvaa Liipolassa ja Kartanon alueella. Liipolassa uudistetaan kokonainen kerrostalo purkamalla vanha rakennus ja rakentamalla sen jälkeen uusi nykyisten…

    Lue lisää

  • Huh hellettä! Suojaa kotisi liialta lämmöltä.

    Huh hellettä! Suojaa kotisi liialta lämmöltä.

    Ulkona on nyt mukavan lämmintä. Kun aurinko porottaa, on hyvä suojata kotiasi liialta lämmöltä. Näillä keinoilla se onnistuu: Lue myös parvekkeiden aurinkosuojauksesta tarkemmin Asukasoppaastamme.

    Lue lisää

Lahden Talot Copyright